Jak se hlídá pivovar (1. část): krádeže a sabotáže
Vařit pivo je složitější, než se může zdát. Mísí se zde rizika spojená s potravinářstvím, vysokoobjemovou logistikou a skladováním. V prvním díle našeho miniseriálu na téma zabezpečení pivovarů se zaměříme na prevenci a řešení trestné činnosti.
17. 12. 2024
Pivovary a jejich plochy lákají větší i menší zloděje. Venkovní prostory jsou plné pivních přepravek a hliníkových znovuplnitelných sudů, které se dají dobře prodat. Navíc mnoho sudů a obalů je zrovna v oběhu, například přímo v prodejnách či v restauracích, ztráta několika z nich se tedy relativně jednoduše zakryje.
Dalším problémem pivovarů jsou krádeže samotného nápoje. Stáčení piva do cisteren a jeho logistika je riziková zejména proto, že existuje určitá tolerance pěnivosti v jednotkách procent. Což vede ke snaze zlodějů obejít průtokoměr a výsledné „uspořené“ pivo stáčet a zpeněžit na vlastní pěst.
Hrozí i sabotáže
Před zcizením je potřeba ochránit i další materiály, které se dají zpeněžit či dokonce zneužít. Jsou to ceniny, kolky, zátky, etikety značky pivovaru či palety. Zejména pak produkty jako zátky, kolky či etikety můžou způsobit pivovaru a značce velké nepříjemnosti, pokud by jimi někdo označil svoje láhve piva.
Vzhledem k tomu, že jsou pivovary často součástí větších, někdy i nadnárodních koncernů, škody způsobené ztrátou reputace nebo přerušení kontinuity provozu jsou značné. Dokonce se v Česku vyskytly případy cílených sabotáží, které odstavily výrobní linku i na několik týdnů – a taková mimořádnost přirozeně znamená ztráty v hodnotě mnoha milionů korun.
Nutno také zmínit neoddiskutovatelnou nutnost ochrany produktu samotného, jakož i surovin pro jeho výrobu a zejména ochranu vodních zdrojů. Sabotáž těchto klíčových aktiv či jejich znehodnocení může mít nedozírné důsledky.
Spolehlivá ochrana perimetru
Náklady na lidskou práci rostou a samotná fyzická ostraha obvykle nedokáže rozsáhlé pozemky pivovarů spolehlivě ohlídat. Zloději, kteří si za plotem vyhlédnou hliníkový sud, ji prostě umějí poměrně snadno obejít. Navíc je tu lidský faktor – efektivní strážný je vždy „zlý“ strážný, ale ne každý takový být dokáže nebo chce.
Ideální je tedy moderní perimetrická ochrana s využitím videoanalýzy v kamerách a termálních kamer nebo nově dokonce IP radarů, které uspoří značné náklady díky tomu, že zajistí větší vzdálenost při jakékoli denní době a víceméně v jakémkoli počasí. Systém sleduje venkovní skladovací prostory a díky velmi výkonným reproduktorům funguje i jako skvělá prevence – v případě zjištění incidentu je automaticky aktivováno dohledové centrum Securitas, které postupuje dle zásahového plánu objektu a zahajuje proces řešení incidentu – operátor například osobu odradí on-line hlasovým přenosem či vyšle výjezdovou jednotku, případně rovnou oznámí věc PČR. Důležité je konfigurovat systém tak, že vzdálený operátor reaguje jen na základě poplachu a s pomocí reproduktoru ideálně odradí zloděje ještě před tím, než se vůbec pokusí přelézt plot či bezprostředně po tom – zkrátka v době, kdy ještě k samotné krádeži či jinému poškození nedochází.
eVrátnice a eRecepce
Proti krádežím piva, ale třeba i pohonných hmot, je vhodný systém eVrátnice spolu s měřením váhy vjíždějících a vyjíždějících vozidel. Váha monitorovaných vozidel se pečlivě eviduje, s pomocí kamer se přečte také jejich SPZ a uloží se také čas vjezdu i výjezdu. Také lze zaznamenávat stáčeče a váhu jejich vozidel skrze personalizované karty a ošetřit kohouty pro stáčení piva speciálními ventily. Součástí vchodu pro zaměstnance může být i částečně nebo plně automatizovaná recepce, která přesně identifikuje vstupující osoby.
Vrátnice sice všechny zloděje a podvody nezastaví, ale dá nám důležitá data k jejich vypátrání a k prevenci dalších rozsáhlých sabotáží v pivovaru. Zároveň tato řešení umožňují velmi pokročilé dopravní logiky areálů, provazby se skladovými a logistickými systémy, ale také mohou přinést úsporu v nákladech – řadu činností totiž umožní automatizovat. Ačkoli jakékoli řešení v případě tak komplexního objektu, jakým je pivovar, musí být založené na důkladné bezpečnostní analýze, kombinace inteligentního dohledu a eVrátnice je jednou z cest, jak efektivně ohlídat pivovar 21. století a zároveň snížit náklady nejen za fyzickou ostrahu.
Druhý díl seriálu Jak se hlídá pivovar se věnuje BOZP a hygieně. Najdete ho zde.