Jak se hlídá pivovar (2. část): zdraví a hygiena
Spolehlivá ochrana pivovaru nespočívá jen v řešení krádeží a sabotáží, tedy trestné činnosti. V druhém článku na téma Jak se hlídá pivovar se zaměříme na bezpečnostní rizika spojená s bezpečností práce v potravinářství či ochranou životního prostředí.
18. 12. 2024
V prvním díle jsme se podívali na krádeže a sabotáže a ukázali jsme si, že v pivovaru se nekrade jen pivo, ale i například obalové materiály, jako jsou znovuplnitelné sudy a přepravky, ceniny, kolky, etikety a další materiály, které jdou jednoduše zpeněžit. Také jsme si již představili výhody moderního řešení tvořeného kamerovou analýzou, radary a termokamerami. Dnes se podíváme rizika, která souvisí spíše s hygienou a bezpečností práce.
Hygiena a bezpečí při práci
Potravinářský provoz má jiná hygienická pravidla než obyčejný výrobní podnik. Vzhledem k rozsáhlosti areálů a objemu skladovaného materiálu se zde pohybuje velké množství osob, které musejí dodržovat pravidla BOZP.
Navíc je potřeba pohlídat třeba i to, aby návštěvníci, řidiči kamionů a další osoby přítomné v rozlehlém areálu neznečišťovali prostory například tím, že vykonávají potřebu mimo toalety. Zdá se to banální, ale může jít v případě potravinářského podniku o závažné hygienické a reputační riziko. Pokud by takové chování někdo zaznamenal, může pivovar přijít o důležitý kontrakt a byl by to problém i při auditech.
Co se týče bezpečnosti práce, pro pivovary jsou typické sklepní prostory, kde pracují osamocení pracovníci, které je nutné hlídat, aby nezůstali bez pomoci v případě pádu nebo úrazu například způsobeného manipulací se sudy. Rizikové jsou i ležácké tanky, které je potřeba pravidelně mýt. V tanku se ale může hromadit CO2 a pokud by zde pracovník strávil příliš mnoho času nebo došlo k úrazu, může to vést ke ztrátě vědomí a ohrožení života. Z tohoto důvodu je potřeba zajistit zde strážného, který kontroluje hladinu CO2 s pomocí měřáku.
Toxický čpavek
Zcela největším rizikem v pivovarnictví je únik čpavku, který se v mnoha pivovarech tradičně používá k chlazení. Čpavek je štiplavý toxický plyn, který se může ve větších pivovarech skladovat v množství i několika desítek tun a v případě úniku může ohrozit rozsáhlé okolí. Proto jsou pivovary považovány za specificky rizikové také u hasičských záchranných sborů.
Jak to ohlídat?
Služba kamerového dohledu RVS v areálu dokáže analyzovat a odhalit například i takové prohřešky, jako je zmíněné porušování hygienických pravidel na parkovišti. Pravidla BOZP lze připomínat přímo u vstupu s pomocí automatické recepce a vrátnice, kamerový systém může rovněž detekovat nedostatky v nošení ochranných pomůcek, ale dokáže také detekovat pád osob, osamělé osoby na pracovištích, kde se osamoceně pracovat nesmí a podobně. Osaměle pracující zaměstnance lze kromě fyzické ostrahy a kamer chránit i s pomocí IoT tísňových tlačítek či jiných systémů pro specifickou ochranu osamocených pracovníků
Čpavku se v tomto odvětví zpravidla podřizuje vše, a je tedy potřeba specifická ochrana prostor pivovaru. Pro případ úniku čpavku lze nastavit systém RVS, PCO a vnější zabezpečovací systémy tak, aby byly kompatibilní nejen s interními bezpečnostními systémy pivovaru, ale také s řídícím systémem hasičského záchranného sboru. Zaměstnanec na pultu centrální ochrany je v pohotovosti a v případě podezření na únik přepíná na řízení hasičům. Bezpečnostní systém doplňují sirény, hlasový doprovod či automatické zavírání ventilů.
S pivem není legrace
Náš dvoudílný seriál ukázal, že zabezpečení pivovaru je pro specialisty v oboru skutečně jednou z nejkomplexnějších úloh – a proto se neobejde bez komplexního řešení. Takového, které zahrnuje správné nastavení procesů, správnou volbu technologií i kvalifikovanou lidskou sílu. Není to snadné, ale přesně taková spolupráce nás v SECURITAS ČR těší nejvíc.